Uwaga! Sztuka!

Sztuka w naszych parkach

Promowanie sztuki zaczęliśmy już w sezonie 2021/22, gdy w naszym Lumina Parku w Poznaniu zagościły po raz pierwszy „Duchy Lasu”, autorstwa Marty Mulawy. Jesteśmy pewni, że jest to właściwy kierunek rozwoju naszych Parków. Chcielibyśmy, aby sztuka stała się dostępna szerokiej publiczności, a wizyta w Lumina Parku idealną okazją do zapoznania się z dorobkiem wspaniałych polskich i litewskich artystów.

 

Sprawdź, jacy artyści stworzyli wyjątkowe dzieła dla Lumina Park.

 

Jarosław Koziara

Urodził się w 1967 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się wieloma rodzajami sztuk wizualnych. Zaprojektował dziesiątki różnych scenografii i wykonał setki projektów graficznych. Współpracował z wieloma instytucjami kultury w całej Europie. Od 20 lat zajmuje się Landartem, tworząc monumentalne obrazy wmurowane w ziemię, a od 10 lat jest dyrektorem artystycznym i współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Landartu. Właściciel wydawnictwa TARARARA.

W Lumina Parkach znajdziecie następujące dzieła artysty:

Martha Mulawa

Krakowska artystka, zakochana w Tatrach. Ostatnio tworzy głównie rzeźby i instalacje. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inspiruje ją głęboko i wielopoziomowo odczuwana natura, co widać w jej rzeźbach, obrazach i realizacjach projektowych. Jest laureatką wielu konkursów projektowych. W swoich projektach artystycznych łączy rzeźbę, instalacje, batik czy malarstwo z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem.

W Lumina Parkach znajdziecie następujące dzieła Marty:

Olena Glinka

Ma dom, a przed domem tipi, w którym pali ogień. Żyje i tworzy w Beskidzie Wyspowym. Magister Sztuki na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydział rzeźby. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wielu innych nagród, konkursów i wystaw. Związana ze środowiskiem dekoratorów wydarzeń muzycznych. Środki wyrazu znajduje w rzeźbie i wielkoformatowym malarstwie ściennym. Króluje u niej światło, a celem jest oświecenie.

W Lumina Parkach znajdziecie następujące dzieła Oleny:

Marta Basandowska

Marta wykonała dla nas instalację, o której zawsze marzyła. Stworzona w technologii StringArt „Zorza” zdobi Lumina Park w Poznaniu.

Kolejne dzieła Marty znajdują się w Parku w Budapeszcie oraz Pradze.

Mantas Maziliauskas

fot. Karlo

W 2022 roku Mantas stworzył 15-metrową „świątynię światła”, która zdobiła nasz Park w Wilnie.

Jaka symbolika kryła się pod tą tylko pozornie „monumentalną” konstrukcją?

„Objętość prawie półtora tysiąca metrów sześciennych stwarza przestrzeń do swobodnego myślenia i odczuwania. To również wyjście z ułudy imperialistycznej monumentalności, ciężkich form bez treści.”  – mówi autor.

W sezonie 2023/24 kolejne dzieło autora będą mogli podziwiać goście Lumina Park Wilno -Kalnų Parkas.